Basında Faruk Yılmaz
http://sn102w.snt102.mail.live.com/default.aspx?wa - 28.03.2011


- 28.03.2011

 http://sn102w.snt102.mail.live.com/default.aspx?wa=wsignin1.0- 28.03.2011


- 28.03.2011

 Rumelinin Sesi “Türkülerde Faruk Yılmaz” 

  

  

Tarih boyunca her sahada şöhretli insanlar yetiştiren Trakya, bilhassa eşine ender rastlanan sanatçılar yetiştirmiş. Trakya’da yetişen bütün sanatçıları tanımak, halkın malı olmuş bu güzide insanları bütün yönleriyle öğrenmek, unutmamak ve hatta anmak ne güzel bir duygudur. 

Kırklareli’nin bağrından yetişen Faruk Yılmaz işte bu ender sanatçılardan biri…

 Ailesi aslen Balkan kökenli olan Yılmaz,1956 Yılında Kırklareli’nin Erkilice Köyünde doğdu. Müziğe ise küçük yaşlarda başladı. Nota ve Usul dersleri aldıktan sonra ilk türküsünü babasından derlemiş. oldu Adı ise haydibre yusuf“Kara Yusuf gel gayri eve” Faruk Yılmaz, daha sonra balkan ve Rumeli Türkülerini derleme çalışmalarına başladı. Bugün baktığımızda derlediği türkülerin sayısı yüzü aşmış. 

 

Faruk Yılmaz, artık Allah`ın kendisine lütfettiği güzel sesi dokuma tezgahından çıkan ritimle birleştirerek okuduğu balkan türküleriyle hayatının akışını değiştirecek olan sanatçılığa da ilk adımını atmış olur.

Okuduğu balkan ve Rumeli türküleri ile  yavaş, yavaş  müzik çevresinin dikkatini çekmeye başlayan sanatçı, T.R.T., türkülerle bir çok  programlar yaptı.

 

 

Daha sonra ise 1987 yılında “Kız Müşerref”adlı albümü çıkardı ve derleme çalışmalarına devam etti.

 

Faruk Yılmaz, 1996 yılında 12 Türküden oluşan   “Balkan  ve Rumeli” türküleri 1 adlı albümünü piyasaya çıkardı.

 

 

Yılmaz, 2003  yılında “Güldaniyem” isimli albümünü  2009 da ise 32 türküden oluşan  bir albüm çalışmasına başladı  başarılı sanatçı daha sonra bu albüm çalışmasını 2010 yılında tamamlayıp 18 türküden  oluşan tekrumeli tv de her Çarşamba günleri canlı olarak hazırlayıp sunduğu türkülerde Rumeli adlı programının ismini bu albüme verdi ve piyasaya çıkardı

 

 

 

 

FarukYılmaz. Batı Trakya ve trakyada özellikle  Bulgaristan’da Burgas, Ruen, Deli Orman ve Kırcalı Rodoplardan bir çok türkü derledi  ve TRT repertuarına kazandırdı. Sanatçı ayrıca bu zamana kadar Bulgaristan’ da Balkanlarda çeşitli bölgelerde  TRT  de bir çok konserler verdi.

 

Kadife sesli sanatçı Özelikle güler yüzlü  sıcak ve samimi davranışlarından dolayı konserlerin aranan sanatçısı oldu .

 

Faruk Yılmaz, Atilla Baykal’ın kurmuş olduğu Rumeli TV’ de “Türkülerle Rumeli”  adlı programını, artık Tek Rumeli TV’ de Çarşamba günleri saat 21.00’ de canlı olarak sürdürüyor.

 

 

 

Haber: Erol Eftekin